2016 YILINDA ŞEKERLEME KETEGORİNİZİ UNIBON İLE BÜYÜTÜN !

Oyuncaklı ve lisanslı şekerleme ürünlerinin pazar payı tüm dünyada büyürken Türkiye’de birçok perakende nokta 2015’te şekerleme kategorisi satışalarını Unibon ile büyüttü. Geleneksel şekerleme ürünlerinin aksine daha dinamik, eğlenceli ve karlı olan oyuncaklı şekerleme 2016 yılına daha büyük beklentilerle giriyor. Sektörün uluslararası uzmanları izlemeniz gereken anahtar satış startejilerini 9 maddede özetliyor.

IMG_82721.KONUMLAMA: Mağazanızda ürünler için  sabit reyonlar yaratın.Çocuklar anne ve babalarıyla birlikte alışverişe geldiklerinde  aradıkları ürünlerin nerede olduğu bilmeli ve rahatça bulabilmeli. Kategoriniz bu sayede büyür.

Çocuklarında yetişkinler gibi farklı tüketim alışkanlıklarına ve beklentilere sahip olduğunu unutmayın. Onlarında marka ve ürün bağımlılıkları var. Biriktirdikleri, birleştirdikleri koleksiyonlar, oyunlar ve karaketerler mevcut.Ürünleri rahatça bulabildikleri, yenilerini seçebildikleri mağaza içi sabit reyonların yaratılması alışverişlerini rahatça ve baskı altında kalmadan yapabilmelerini sağlayacaktır. Kategoriye ayrılmış sabit reyonlar  meraklı çocuk müşterileri anne ve babalarıyla birlikte mağazanıza çekecektir; çünkü çocuklar yalnız alışveriş yapmaz. Bu uygulamanın ilk bakışta direk tüketim odaklı bir pazarlama starejisi gibi gözüksede aslında çocuğun kendi seçimlerini yapma, sorumluluk alma, karşılaştırma ve alışverişi öğrenme gibi sosyal konularda gelişiminede destek olacaktır. 


IMG_82902.GÖZ HİZASI:
 Mağaza içi yerleşime ve teşhire önem verin. Unutmayınki kategori için sabit reyonlar bile yaratsanız küçük müşterileriniz ürünleri göremez yada fiziken ulaşamaz ise satında alamazlar.

Ürünleri çocukların gözle görebildikleri, elle tutabildikleri ulaşılabilir reyonlarda sergileyin. Çocuk ulaşamadığı bir ürünü sepete atamaz; satın aldıramaz. Sabit reyonların boydan çok ene doğru genişlemeye ihtiyacı vardır. Ürün yerleştirirken gençlere hitap eden ürünleri yükseğe çoçuğa hitap eden ürüneri daha ulaşılabilir olan orta ve alt reyonlara yerleştirin. Bu uygulamaya en iyi örnek oyuncak hediyeli çocuk dergileridir.

IMG_82933.ROTASYON: Yıl içersinde satışa sunduğunuz ürünleri en az %30 oranında yenileriyle değiştirin.Yeni çeşitler kategorinizi büyütür ve satışlarınızda artış sağlar.

Çeşitlilik küçük müşterileriniz için önemli. Çocuklar farklı alışkanlıklara ve ihtiyaçlara sahip. En önemli ayrıştırıcı cinsiyet. Kız çocukları daha romantik ve duygusal ürünleri (örneğin Karlar Ülkesi, Hello Kitty) ve tatları (çilek, şeftali)  seçerken erkek çocukları daha dinamik karakterleri (Spiderman, Marvel, Superman, Ninja Kaplumbağalar) ve ekstrem tatları (süper ekşi, ağız boyayan) tercih ediyor. Ayrıca hızlı sıkılan ve tercihlerini çabuk değiştiren bir tüketim yapısına sahipler. Bu sebeple ürünlerde yeni lisansları yada oyuncakları takip edip yeni tatları onlarla tanıştırmak çok önemli. Geleneksel kalıp içinde sabit markaların sabit çeşitlerini satmak zamanla kategoriyi hem küçültüyor hemde artan fiyat rekabeti nedeni ile zamanla kategorisel karlılığı bitiriyor.


IMG_82864.EK TEŞHİR
. Ürünün evi olan sabit reyonlar haricinde yeni ürünlerin lansman dönemlerinde ikinci ve üçüncü bir alanda teşhiri satışlarınızı hem arttırır hemde mağaza içi müşteri dolaşım trafiğini geliştirir.

Çocuklar erken adaptörlerdir. (yeni ürünlere ilgi duyan, meraklı, sürekli yenilik beklentisi olan, araştıran ve çabuk deneyen). Yenilik onların herzaman ilgisini çeker. Bu yüksek ilgi ve merak potansiyelini satış noktanızda ikinci ve üçüncü teşhirle desteklerseniz hem satışlarınız hemde karlılığınız artacaktır. Sepet teşhirleri, kule tekniği, yer stantları, aktivite stantları hep ekstra satış sağlayıcılardır. Kategoriye kazandırılan yeni ürünler doğru yönetilir ve ek teşhirle desteklenirse kategori büyür.


IMG_82775.ÇARPRAZ TEŞHİR.
Çoçukların ilgi alanına giren farklı kategorileri birbirlerine çarpraz yada yakın reyonlarda sergileyin. Oyuncaklı ve lisanslı şekerleme ürünlerinin özel potansiyeli diğer ürün kategorilerinizin satışınıda destekler.

Sonuçta oyun ve eğlence tat duyusu ile buluşuyor. Çocuk için daha ötesi olabilirmi ? Hem oynuyor hemde şekerin tadına bakıyor.  Böyle bir fırsat kaçarmayın, kategori için yarattığınız sabit reyonların çarpraz çevresinde çocuklara ve çocuklu ailelere satmak istediğiniz diğer ürünleri yerleştirin. Atıştırmalıklar, kahvaltı gevrekleri, dondurma ve içecekler daha iyi neyin etrafında satışa sunulabilirki ?

IMG_82816.ÖZEL GÜNLERİ KAÇIRMAYIN. Çocuklar için önemli günler vardır. Bayramlar, doğum günleri, okula dönüş, yılbaşı, 23 Nisan, ilkbahar, karne tatili gibi tüketim alışkanlıklarının daha yoğun olduğu dönemleri doğru ürünler ve ek teşhirler ile destekleyin.

Bayramlarını, doğum günlerini, okula başlamalarını, yılbaşını,  23 Nisanı, karne dönemlerini mutlaka kutlayın. Bu dönemlerde  tüm şekerleme ve çikolata ürünlerinde olduğu gibi oyuncaklı şekerleme satışlarıda artacaktır. Klasik düşünmeyin, yaratıcı olun. Bayramda madlen çikolatanın yanında çocuklara Disney Sürpriz Yumurtalar yada Dubble Bubble Sakız Makinası satabilirsiniz. Doğum günü partilerinde anneler tüm çocuklara Pez hediye edebilir. Yılbaşı sepetlerine çocuklarıda mutlu edecek Disney Yılbaşı Yumurta Serisi koyabilirsiniz. İlkbaharda havaların güzelleşmesi ile sokakta oynamaya fırsatı bulan çocuklara gece eğlenebilecekleri Laser Pop satabilirsiniz. Yaz tatiline giden aileler sakızlı su tabancası Bubble Blaster yada süper serinletici Superman Light Fan alabilir. Tatil köylerinde kendi diskomuzu neden yaratmayalım ? Işıklı Candy Spinner tam bu iş için. Okula dönüş dönemlerinde damgalara ne dersiniz ? Sponge Bop ve Ninja Kamlumbağa lisanslı sürpriz yumurtaların içinden defterlerinizi, kitaplarınızı süsleyebileceğiniz damgalar çıkıyor. Inside Out Sürpriz Yumurtalar ise şimdi biriktirilebilir silgi hediyeli. Kısaca siz siz olun, kategorinizi büyütürken önemli günleri sakın kaçırmayın.


IMG_83247.PROMOSYONU EĞLENCELİ YAPIN
. Çocukları ve aileleri mağazanıza çekmek, onlara daha fazla ürün satmak istiyorsanız ilgi çekici, eğlenceli promosyonlar yapın.

Özellikle hafta sonları mağaza içi özel promosyonlar için çok uygun. Sucuk-peynir yada şampuan tanıtımı yapan bir stantmı yoksa Spiderman kostümü giymiş bir animatörmü çocukların ilgisini çeker ? Disney Karlar ülkesinin kahramanı Elsa tüm kızların hayallerini süslüyor, sizin satışlarınızı neden süslemesin ? Unibon satış yetkilinizle ile anlaşın, hafta sonları için özel teşhir reyonları yaratın. Pez stantlarından metal bir kale yapın. Yumurtalardan kule çıkın. Bu reyonları anlaşacağınız animatör promosyonları ile destekleyin. Unutmayın, çocukları ile iş yoğunluğu ve okul temposu yüsünden az vakit geçiren aileler hafta sonu çocuklarının mutlu olmasına çok önem veriyor. Bu mutluluğa destek olup mağazanızı canlı tutmak istiyorsanız  mümkün olduğu kadar eğlenceli alanlar yaratmanız gerekir. Renkler ve şekiller algıda önemlidir. Bu noktada lisansın gücünü kullanabilirsiniz.

IMG_83238.ÇOCUKLARIN DİLİNİ KONUŞUN. Yeni nesil çocuklar hepimizden farklı ineraktif bir ortamda büyüyor. Onlar internet çağının ilk nesli ve yeni kültürlerini tanımamız gerekiyor. Onlar artık şekerlemeyi farklı karışık tatları hareketli, sesli, ışıklı ve karakterli oyuncaklar yardımıyla interaktif (etkileşim içinde) tüketmek istiyor.

2014 yılının Pez serisindeki dünyada en çok satan lisansının hem erkek hemde kız çocuklarında Angry Birds olduğunu biliyormuydunuz ? Bir bilgisayar oyununun karakterleri nasıl oluyorda televizyonlarda sinemalarda gece gündüz filmleri yayınlanan  Spiderman,   Barbie, Cars, Ben 10 gibi ünlü kahramanları geride bıraktı ? Peki telefonlarda oynadığımız Candy Crush oyununun 5.9 milyar dolar gibi çılgın bir rakama satıldığını biliyormusunuz ? Dünyanın en büyük teknoloji firması Apple çocuk pazarına  i-Pad satabilmek içeriğinde çocukla etkileşim halinde olan  çizgi film karakterlerinden ve animasyonlardan hazırlanmış binlerce yeni aplikasyonun ve oyunun üretimini fonlamak zorunda kaldı. Çünkü i-Pad yeterince interaktif olamıyorsa çocuklar için sıkıcı hale geliyor. Tüm bu gelişmeler internet çağının neslinin tüketim alışkanlıklarınında ne derece dinamik ve değişken hale geldiğini gösteriyor. Standart bir şekerleme ürünü olan lolipop tek başına ne derecede eğlenceli olabilir ? Ama dönmeye başlayınca çılgın bir eğlence olabiliyor. Yada aynı lolipopu süper ekşi bir toza batırarak tüketmeyi deneyin ? Hatta 2 Spray Candy ile farklı şeker tatlarını ağzınıza aynı anda sıkıp 4 farklı tadı aynı anda tüketin ! Yada siz hiç yorulmayın, dünyaca ünlü Pez şekerlerini size Star Wars kahramanları tek tek versin !


IMG_83199.İŞİNİZE EKSTRA DEĞERLER KATIN.
 Maksimum pazarlama maksimum fiyat stratejisini deneyin.Unutmayın; Ucuz yada pahalı ürün yoktur. Satan yada satmayan ürün vardır. Ekstra karlılık kategoriyi büyütür.

Zaini Sürpriz Yumurtaların içinden neden maliyetçe pahalı Big Hero 6 filminin kahramanları çıkıyor ? Çünkü biriktiriliyor ve birleştiriliyor. Pez şeker adamlar neden özel bir plastikten imal ediliyor ? Çünkü Pez halen çocuk sağlığına, güvenliğine ve kalıcı marka değerlerine çok önem veriyor. Big Jack Pot sakız makinasının içeriğindeki sakız neden dünyaca ünlü Dubble Bubble tarafından Kanada da üretiliyor ? Çünkü Dubble Bubble sakız özel formülü ile makina içinde sıkışma, erime yada parçalanma yapmıyor. Laser Pop neden çok başarılı ? Çünkü güvenli, eğlenceli ve interaktif. 2016 başında vizyona girecek olan The Good Dinasour filminin Zaini yumurtaların içinden çıkacak olan karakterleri neden kocaman ?  Çünkü Dinazorlar zaten kocaman !!!.

Unibon ürünlerini satarak sizde işinize ekstra değerler, karlılık ve eğlence katabilirsiniz. Sürdürülebilir kategori büyümesi  için lisanslı ve oyuncaklı şekerlemelere ticaretinizde özel bir yer ayırmalısınız.

pez2013109 2

Advertisements

About SekerAdam

Tüm genel başvurularınız için: info@unibongida.com 0216 3998181
This entry was posted in Satış Stratejileri and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s